Amadeus GDS Training Completed

Nepal Association of Tour and Travel Agents (NATTA) — Gandaki Province has completed a three day training program on Global Distribution System of Amadeus to enable the members and agencies of NATTA Gandaki to use international airline ticketing system. The program was supported by Amadeus Nepal Pvt. Ltd. and promoted by Nepal Tourism Board. We would like to thank Nepal Tourism Board, Amadeus Nepal, participating members, program coordinator, NATTA members, Hotel Raniban Arcade, Journalists from different media and everyone who supported the program.
Special thanks to chief guest, member of state parliament Rajiv Pahari for his kind words at the closing ceremony, and ward member of Pokhara metropolitan city, ward number 6, Hari Krishna Pahari for his remarks.
– NATTA Gandaki

नाट्टाको तीन दिने टिकेटिङ तालीम सम्पन्न। नेपाल टुर्स एण्ड ट्राभल्स एजेन्ट्स (नाट्टा) गण्डकी प्रदेशले आफ्नो सदस्य कम्पनीहरुका पर्यटन व्यवसायीका लागि एयरलाईन्स टिकेटिङ्गसँग सम्बन्धित् तीन दिने एमाडस जीडियस तालीम सम्पन्न गरेको छ। कार्यक्रम सफलतापुर्वक सम्पन्न गर्न सहयोग गर्नु हुने नेपाल पर्यटन बोर्ड, एमाडस नेपाल, विभिन्न सदस्यहरु, संघसंस्था, नाट्टा गण्डकीका कार्यक्रम संयोजक सहित सम्पूर्ण सदस्यहरु, पुर्व अध्यक्ष ज्युहरु, होटल रानीबन आर्केड, पत्रकार साथीहरु एवंम् प्रतक्ष्य अप्रतक्ष्य जोडिनुभएको सम्पूर्णमा हार्दिक धन्यवाद व्यक्त गर्दछौं ।
साथै कार्यक्रमको समापन समारोहमा प्रमुख अतिथिको रुपमा आफ्नो समय र सान्दर्भिक विचारहरु व्यक्त गर्नुभएकोमा प्रदेश संसद माननीय राजीव पहारी ज्यु, र पोखरा महानगरपालिका वार्ड नम्बर ६ का सदस्य हरिकृष्ण पहारी ज्युलाई विशेष धन्यवाद दिन चाहन्छौं।

-नाट्टा गण्डकी परिवार